JSP_8911 volosozhar trankov rus

Sportovní pár Volosožarová/Traňkov v Ostravě titul obhajovat nebudou

Třicetiletá, původem Ukrajinka. A třiatřicetiletý Rus. Společně bruslí od roku 2010. Ale oba byli ve své kategorii sportovních dvojic úspěšní už předtím.
Volosožarová dlouhá léta reprezentovala Ukrajinu se Stanislavem Morozovem a nejvýše to spolu dotáhli na čtvrté místo na světě. Naopak Traňkov se svou partnerkou Marií Muchortovou slavil titul juniorských mistrů světa v roce 2005 a potom i evropské stříbro 2008.
Dohromady se Volosožarová a Traňkov dali po hrách ve Vancouveru 2010. „Stanislav byl rozhodnutý, že olympijská sezona bude jeho poslední, a já chtěla bruslit dál,“ říkala tehdy ona. Právě její tehdejší partner Morozov kontaktoval Traňkova a spolupráci domluvil.
Vzhledem k pravidlu, že po změně národních barev nesmí dvanáct měsíců reprezentovat, museli pospíchat. Chtěli stihnout už březnové mistrovství světa 2011. Proto hned po skončení bojů na hrách ve Vancouveru oznámili Volosožarová a Morozov ukončení společné kariéry.
„O tom, že budu s Táňou jezdit, jsem snil už od roku 2006,“ řekl tehdy Traňkov.
Vstup nové ruské dvojice do soutěží byl očekáván s velkým napětím. Hned při prvním mezinárodním startu vybojovali stříbro na mistrovství světa v Moskvě 2011. Jejich kariéra byla poté naplněna medailemi z evropských i světových šampionátů.

JSP_8911 volosozhar trankov rus

Z olympijského Soči 2014 se od nich čekala zlatá medaile, nakonec vybojovali hned dvě. Společně s ruskou reprezentací uspěli i v premiéře týmové soutěže a stali se prvním bruslaři, kterým se takový „double“ podařil.
Před následující sezonou si Traňkov poranil rameno, což nakonec pro pár znamenalo vynechání celé zimy. Během této sportovní pauzy však oznámili své zasnoubení a v létě 2015 se také vzali.
V minulé sezoně se vrátili v Bratislavě na mistrovství Evropy vítězně, březnové mistrovství světa však pro ně skončilo zklamáním, když skončili až šestí.
Jak to bude s jejich kariérou dál?  Ještě loni v srpnu ruským novinářům sdělovali: „V souvislosti s tím, že je zapotřebí doléčit všechny bolístky a zranění, která se nakupila za naši kariéru, jsme se rozhodli udělat si přestávku až do mistrovství Ruska. Doléčení potřebuje čas.“
Už o měsíc později ale potvrdili, že vynechají minimálně celou tuto sezonu, protože čekají miminko. V Ostravě svůj titul obhajovat nebudou.