Silver medalist's Anna Duskova CZE and Martin Bidar CZE in the Pairs Free Figure Skating competition at Hamar Olympic Amphitheatre during the Winter Youth Olympic Games, Lillehammer Norway, 15 February 2016. Photo: Jed Leicester for YIS/IOC  Handout image supplied by YIS/IOC

Dušková, Bidař: Přepsali historii

Když před šesti lety začínala nadějná juniorka Anna Dušková zkoušet kategorii sportovních dvojic s Martinem Bidařem, necítila se při tom na zimním stadionu Hasa v pražských Vršovicích moc dobře. „Trochu jsem se bála a styděla. Všichni ostatní jezdili sami a my se museli držet za ruce a přešlapovat,“ vzpomíná sedmnáctiletá krasoruslařka.

Martina Bidaře odmalička v Českých Budějovicích trénovala maminka Iveta, ale pak odešel do Prahy k trenérce Evě Horklové, u které bruslil i jeho starší bratr Petr – a tehdy už také v kategorii sportovních dvojic. „Pani trenérka si myslela, že bych se na tu kategorii hodil. Tak mi začala hledat partnerku a nakonec vybrala Aničku,“ vypráví.

Od té doby jezdili jak spolu, tak každý sólo. Obzvlášť Anna byla i v soutěžích dorostenek, juniorek i žen úspěšná a obě disciplíny ráda kombinuje dodnes. V loňské sezoně skončila třetí na mistrovství republiky mezi ženami a chybělo málo a mohla reprezentovat Česko už na loňském mistrovství Evropy v Bratislavě. O tuto možnost ji připravila nepovedená volná jízda.

„Jasně, že mě v tu chvíli mrzelo, že se mi jízda nepovedla. Ale na druhou stranu, nedokážu si představit, jak by to dopadlo podzěji na mistrovství světa juniorů ve dvojicích, kdybych předtím trénovala a závodila v sólovkách. Bylo by toho hrozně moc,“ hodnotila s časovým odstupem. Přesto se sólové kategorie úplně zříct nechtěla. „I když teď má přednost trénování sportovních dvojic, já osobně bych ještě chtěla jezdit i sólo. Ale určitě bude těch závodů postupně ubývat.“

Její partner v sólové kategorii ambice nemá. „Jsem ve sportovkách spokojený. Nejsem moc dobrý skokan a ty šílenosti, co se v současné době po top bruslařích chtějí, bych fakt nezvládl. Ve sportovkách je skoků míň, jsou jednodušší, je to doplněné o další prvky – takže pro mě ideální,“ říká Bidař.

Kdo je v jejich dvojici lídrem? „Měl by jím být Martin, ale… Když cítím, že se musíme někam pohnout, tak se ho sice jako zeptám, ale spíš jde o oznamovací větu. A klape to,“ přiznává se smíchem partnerka.

Loni se jim povedl velký výsledkový průlom. Vlastně šlo o první sezonu, kdy sportovní dvojice dělali naplno. „Definitivně jsme se rozhodli až v dubnu před sezonou. Do té doby jsme věnovali dvojicím třetinu tréninku, zbytek patřil sólovému bruslení,“ popisovala trenérka pár Eva Horklová. Rozhodujícím impulzem byla iniciativa úspěšného kanadského kouče Richarda Gauthiera, který po osmém místě z mistrovství světa juniorů 2015 pozval české krasobruslaře na kempy do zámoří.

Úspěchy pak přišly hned na podzimních závodech juniorské Grand Prix, načež v prosinci na finále této soutěže skončili druzí. Stříbrní pak byli i na olympiádě mládeže v norském Lillehammeru, kde po krátkých programech dokonce vedli, ale po chybách ve volné jízdě skončili těsně za stejnou ruskou dvojicí Borisovová-Sopot.

Silver medalist's Anna Duskova CZE and Martin Bidar CZE in the Pairs Free Figure Skating competition at Hamar Olympic Amphitheatre during the Winter Youth Olympic Games, Lillehammer Norway, 15 February 2016. Photo: Jed Leicester for YIS/IOC  Handout image supplied by YIS/IOC

„Takové chyby se stávají. Vždycky jsme si řekli, že život jde dál a že jednou to vyjde,“ vyprávěla Dušková. Partner přitakal: „Důležité bylo, že jsme viděli, že na ně máme a že si to s nima na mistrovství světa juniorů můžeme rozdat.“

Což udělali. Na šampionátu v Debrecínu byli Dušková a Bidař nedostižní, vyhráli obě části soutěže. Šlo o mezník v historii českého krasobruslení, vždyť to bylo poprvé, co čeští reprezentanti dosáhli na světové zlato v této věkové kategorii.

„Sebrali jsme titul velmoci, která není zvyklá prohrávat,“ připomněla trenérka Horklová. „Spousta lidí mi tam chodilo blahopřát. Nejen proto, že jsme vyhráli, ale že jsme porazili ruské soupeře. Protože na těchto soutěžích je to často tak, že se čtyřikrát hraje hymna velké země z východu. Ale teď se najednou hrála hymna, kterou skoro nikdo neznal. Nicméně všechna čest, ruští trenéři to skousli a také nám blahopřáli.“

Dvojice Dušková a Bidař je unikátní už tím, v jak mladém věku se jim povedlo takového úspěchu dosáhnout. Oběma je teprve 17 let. „Je to raketový vzestup, jiné páry v jejich věku jsou přešťastné, když mezi juniory nakouknou do nejlepší desítky. Je to něco naprosto mimořádného,“ upozornil generální sekretář českého svazu Karel Oubrecht.

O tom, že se v lednu 2016 zúčastní domácího mistrovství Evropy v kategorii dospělých, mluvili už po návratu z Debrecínu. „Zkusíme to, i když je to spíš povinnost. Jsou mladí a ještě třikrát můžou jet mistrovství světa juniorů. Ale budeme tvrdě trénovat a pokusíme se v Ostravě zajet dobrý výsledek,“ říkala jejich trenérka.

Během přípravy na letošní sezonu absolvovali soustředění v Bergamu a opět zajeli i do Kanady za Richardem Gauthierem, tentokrát na tři týdny. „Což je vlastně nejdelší doba, jakou jsme vůbec kdy strávili na soustředění,“ podotkla Dušková.

Svůj světový titul už berou jako minulost, kterou jim občas, spíš žertem, připomenou kamarádi. „Dobře víme, že nás čeká nová sezona, do které jdeme s čistým štítem. Všechno začíná znova,“ říkala Dušková.

A začalo to výborně: vítězstvím na juniorské Grand Prix v Ostravě…