Ambasador

 • Tomáš Verner

  Po mistrovství světa v Japonsku v roce 2015 to řekl: Končím! 

  Uzavřel dlouholetou kariéru, přesto u krasobruslení zůstal. A krátce poté se Tomáš Verner, mistr Evropy ze Záhřebu 2008 a nejlepší český krasobruslař posledních let, stal ambasadorem Mistrovství Evropy v krasobruslení v Ostravě 2017. Ke krasobruslení ho přivedla láska. V mateřské školce se zakoukal do spolužačky Štěpánky, která se věnovala krasobruslení. A jelikož jí chtěl být co nejvíc nablízku, přemluvil rodiče a v Českých Budějovicích také začal s bruslením.

  Výsledek?

  Z talentovaného juniora se stal jeden z nejlepších krasobruslařů světa s precizní technikou.

  Získal deset titulů mistra České republiky, ten první už v šestnácti letech.

  Vrcholem jeho kariéry byl zisk zlaté medaile na mistrovství Evropy – jako dvaadvacetiletý se v Záhřebu 2008 stal evropským šampionem, čímž navázal na stříbrnou medaili z předešlého mistrovství Evropy ve Varšavě 2007. Sérii kovů z vrcholného klání starého kontinentu zkompletoval o čtyři roky později, když na mistrovství Evropy v Bernu 2011 získal bronz.

  Taktéž na mistrovství světa několikrát útočil na medaili, v Tokiu 2007 a Los Angeles o dva roky později skončil čtvrtý. V rámci klání nejlepších světových krasobruslařů stupně nikdy nedobyl, přesto ale na jaře roku 2009 figuroval na prvním místě světového žebříčku krasobruslařů.

  Fanoušky si svěřenec trenérky Vlasty Kopřivové, který zejména kvůli tréninkovým podmínkám žil několik let v německém Oberstdorfu a spolupracoval taktéž s trenérem Michaelem Huthem získal svou bezprostředností a šoumenstvím, jeho nápadité choreografie byly hodně populární.

  Tomáš Verner startoval třikrát na zimních olympijských hrách – nejlepší výsledek zaznamenal při své poslední účasti pod pěti kruhy v Soči 2014, kde skončil jedenáctý.

  Po něm už absolvoval pouze světový šampionát v japonské Saitamě a po tamním desátém místě (tzn. svém nejlepším umístění na mistrovství světa od roku 2009) řekl: Konec. „Když se ohlížel za vším, co ve světě krasobruslení dosáhl, novinářům řekl: „Moje kariéra, to byla  jízda na horské dráze. Já se jich sice bojím, ale chodím na ně pravidelně a miluju je, i když z nich mám strach. S mým krasobruslením to bylo stejné. Přestože jsem se někdy při jízdách bál, tak tenhle sport zbožňuji, a proto jsem ho dělal tak dlouho. Podle mě to stálo za to, propadáky i vítězství… Během mé kariéry jsem potkal lidi, kteří mi pomáhali se vyvíjet i jako člověku a za to jsem vděčný.“

  U krasobruslení navíc Tomáš Verner zůstal, v rámci různých exhibičních show jezdí po celém světě, ve spolupráci s Českým olympijským výborem podporuje několik programů zaměřených zejména na podporu sportování dětí a mládeže.

  Paradoxně za celá ta léta na vrcholné úrovni nikdy nezávodil v Ostrava Areně.

  „Samozřejmě, je to trochu paradox a pro mě smůla, že se evropský šampionát uskuteční v Ostravě v době, kdy jsem já už s aktivní závodní kariérou skončil. Ale moc rád jsem součástí organizačního výboru,“ říká jeden z nejlepších českých krasobruslařů historie.“

  „A být ambasadorem je pro mě velkou výzvou. Nepocházím z Ostravy a Moravskoslezského kraje, asi bych tady nemohl dělat turistického průvodce a nebyl bych schopen poradit vám ty nejlepší restaurace, ale zcela jistě můžu potvrdit, že zdejší region je regionem skvělých lidí. K nám sportovcům byli vždycky hodně přátelští a otevření. Bez ohledu na to, na jaké akci a v jaké hale jsme zde absolvovali, vždycky se na ni přišlo podívat mnohem víc lidí než kdekoliv jinde v republice.“

  Tomáš Verner

  Narozen: 3. června 1986 v Písku

  Úspěchy:

  Olympijské hry:

  Soči 2014: 11. místo, Vancouver 2010: 19. místo, Turín 2006: 18. místo.

  Mistrovství světa:

  2006 – 13: místo, 2007 – 4. místo, 2008 – 15. místo, 2009 – 4. místo, 2010 – 10. místo, 2011 – 16. místo, 2013 – 21: místo, 2014 – 10. místo.

  Mistrovství Evropy:

  2006 – 10. místo, 2007 – 2. místo, 2008 – 1. místo, 2009 – 6. místo, 2010 – 10. místo, 2011 – 3. místo, 2012 – 5. místo, 2013 – 11: místo, 2014 – 7. místo.