HN8A7707_Jiri_Belohradsky

Bělohradský: Pod dohledem Vernera

Čerstvě osmnáctiletý krasobruslař přijíždí na domácí mistrovství Evropy coby úřadující mistr republiky. V prosinci totiž v Katovicích zvítězil na společném národním šampionátu Česka, Slovenska, Maďarska a Polska poté, co Michal Březina kvůli pádu během volné jízdy ze soutěže odstoupil. Vybojoval si tím možnost už podruhé se zúčastnit evropského šampionátu dospělých.

Mezi českými reprezentanty byl Jiří Bělohradský v kategorii mužů už loni v Bratislavě.

První zkušenosti z velkých soutěží ISU však již posbíral v seriálu juniorské Grand Prix a na předloňském mistrovství světa juniorů. Tam se mu kvůli zranění nepodařilo proniknout do volných jízd, zato ve slovenské metropoli se už ve finálovém večeru nejlepších Evropanů představil a v konečném součtu obsadil dvacáté místo.

„Celkově jsem s umístěním moc spokojen. Bylo to super, v takové konkurenci jsem jízdy zvládl dobře, i když krátký program lepší,“ pochvaloval si tehdy. O měsíc později v maďarském Debrecínu vylepšil i své nejlepší umístění na juniorském mistrovství světa, skončil šestnáctý.

Bělohradský už dva roky čerpá z rad trenérské dvojice Vlasta Kopřivová – Tomáš Verner a je z tohoto trenérského tandemu nadšený. „Je to pro mě velká motivace,“ říká. Na Vernerovi si cení toho, že mu může předávat vlastní zkušenosti. „Jezdil závody, jaké nyní jezdím i já. Může mi všechno objasnit.“

krasobruslení
Když se v sezoně 2013-2014 Tomáš Verner v 27 letech loučil se závodním ledem, při mistrovství republiky proti němu poprvé nastoupil i tehdy čtrnáctiletý Jiří Bělohradský. Později se dohodli na spolupráci.

„Tomáš je můj vzor,“ ujišťuje.

Trenérské duo Kopřivová-Verner má u něj rozdělené pozice. Jeden je hodný, druhý (trochu) zlý.

„Já jsem ta vlídná tvář,“ tvrdí Verner. „Vysvětlím Jirkovi, že i když přijde unavený ze školy, musí odjezdit na tréninku celé programy, padat při nich, zvedat se a dojet je až do konce. A paní Kopřivová potom občas musí zvednout hlas.“

Výsledky se dostavují.

Z rodných západních Čech, kde jej v karlovarském klubu trénovala Monika Škorničková, přišel do Prahy i se svým o dva roky mladším bratrem Matyášem. Ten je už rovněž úspěšný, v rámci série juniorské Grand Prix vybojoval v Saransku třetí místo.