Mistrovství Evropy v krasobrusleni 2017

České hvězdy se na šampionát těší. Březina chválí podmínky v Ostravě

V rámci předstartovní přípravy se na mediálním brífinku v úterý setkali novináři s domácími hvězdami. Na otázky o momentální formě a tréninku odpovídal Michal Březina a taneční pár Nicole Kuzmichová a Alexandr Sinicyn.

Michal Březina pracuje i na nových skocích

Byl jste nedávno zraněný, jak jste na tom?
Tak zraněný, to bylo spíš takové minizranění. To rameno jsem měl vlastně jen částečně vyhozené, nic nebylo natažené nebo přetržené, takže jsem byl mimo led tak tři dny. Skákat jsem nesměl celý týden, takže hned po Vánocích jsem začal zase skákat.

Jak se to vyvinulo, že jste se rozhodl trvale trénovat v Americe, jaký byl ten průběh událostí?
Tam bylo víc věcí než jenom jedna, tam nešlo jenom o to, že by se mi nedařilo, že potřebuju prostě změnu, ale další důvod byl ten, že z Oberstdorfu odešlo hodně lidí, v době, kdy já jsem se rozhodoval, co vlastně bude a nebude. A člověk tam potřebuje mít motivaci. Další důvod taky byl, že přítelkyně se musela vrátit zpátky do Ameriky a kdybych byl v Evropě, tak by to asi nebylo ideální.

S kým tam máte v podstatě možnost trénovat?
Třeba teď s novým americkým šampionem Nathanem Chenem, trénuje tam Ashley Wagner nebo třeba také Adam Rippon, takže máme hodně lidí na světové úrovni.

Mistrovství Evropy v krasobrusleni 2017

Nathan předvedl 5 čtverných skoků, co vy na to?
Tak to on dělá v trénincích normálně, to pro nás není žádná novinka. Určitě je to velká motivace, ono to prostě nabudí, když to člověk vidí v tréninku, tak se pak taky snaží. Pracujeme na toeloopovi a Rafael se mě snaží přesvědčit, abych začal skákat i čtverného flipa, takže uvidíme samozřejmě, jak se to vyvine. Zatím máme v plánu do volné jízdy jen jednoho, natrénované to máme s jedním čtverákem, takže to rozhodně neplánuju teď měnit.

Na jakém pobřeží se vám žije líp?
To je těžké říct, no jako Kalifornii mám rád, docela se mi tam zalíbilo. To samozřejmě nesmím říkat před přítelkyní.

Co říkáte na zázemí haly, když to tak srovnáte s ostatními soutěžemi?
Já musím říct, že jsem vážně překvapený, jak je to tady udělaný. Všechno je velký, rozcvičovací plocha je čtyřikrát větší než všechny, na kterých jsem se kdy rozcvičoval. Všechno je suprově udělaný, všechno je připravený tak jak má, člověk se tu nikde neztratí. Všude sedí někdo, koho se můžete zeptat, kam máte jít dál.

Na čem teď hlavně pracujete?
Hlavně co tady jsem, jezdíme dobré tři čtyři kilometry denně, to znamená, že už to mám najetý a je to úplně jiné tréninky než jsem byl zvyklý. Vlastně teď v trénincích moc neskáčeme a ono to ani není potřeba. Všechno je to o bruslení, všechno je rychlejší a tak se i skáče líp.

Co si myslíte o tom, že Javier bude bojovat o 5. titul mistra Evropy?
Tak samozřejmě Javi má laťku nasazenou úplně někde jinde, protože obhájit titul 5x za sebou je vážně těžký, ale samozřejmě bude záležet na tom, jak zajede a jak zajedou ostatní, už není jediný, co těch čtveráků skáče tolik. Když předvede, co umí, tak nebude mít problém.

Mistrovství Evropy v krasobrusleni 2017

Nicole Kuzmichová a  Alexandr Sinicyn už měli sbaleno na cesty

Vy jste se vlastně dozvěděli, že budete reprezentovat až minulý týden, bylo to pro vás překvapení?
(Alexandr): Tak bylo to velké překvapení, připravovali jsme se na Univerziádu a pak jsem ráno otevřel e-mail a zjistil jsem, že jedeme na Evropu.

Když jste se připravovali na Univerziádu, tak to pro Vás nakonec ani nebyla tak velká změna ne?
(Alexandr): Všechno se trochu změnilo, přeci jen je soutěž o týden dříve, ale jsme tady a jsme připravení a jsme hodně rádi, že tu můžeme být a ukázat, co Češi umí.

Jak jste reagovala, když vám Alexandr řekl tu novinu?
(Nicole) Jako sportovci jsme vždy připraveni na všechno. Měli jsme už naplánované další cesty… Ale chtěli bychom tu předvést to nejlepší, co umíme. Abychom byli všichni v týmu šťastní a spokojení.