Mistrovství Evropy v krasobrusleni 2017

Čeští junioři rozjásali publikum

Bývalí juniorští světoví šampioni Anna Dušková a Martin Bidař definitivně vstoupili na seniorský led. A byl to krok rázný, smělý a úspěšný. Na evropském šampionátu v Ostravě obsadili 7. místo. Česká sportovní dvojice potěšila vyprodanou OSTRAVAR ARÉNU, předvedla ve volném programu vynikající jízdu bez větší chyby a opět posunula svůj osobní rekord na celkových 189,09 bodů.

Oba pak s úsměvem na rtech dlouho kroutili hlavou. Jako kdyby nechtěli věřit, co se jim povedlo. „Bylo to fyzicky neskutečně náročné, vždyť já při děkovačce málem ani nezvedl ruce. Kdyby nás diváci nepovzbuzovali, možná bych ani nedal druhou zvedačku. Byl jsem méně nervózní, než v krátkém programu. Doufám, že to bylo i vidět,“ chrlil ze sebe Martin Bidař. Notnou dávku nervozity a napětí před jízdou však zakrývat nemohli. Rozhodčí jim to taky spočítali. Po rozbruslení nastupovali jako první dvojice a nastoupili pozdě. Penalizace v podobě jednoho bodu naštěstí neměla na konečné hodnocení žádný vliv, ale zkušenost je to dobrá. „Já jsem na ně mávala a ukazovala, že už mají jít na led, ale neslyšeli mě. Bylo mi hned jasné, že jim rozhodčí ten bod strhnou. Ale jsem moc ráda, že to mají za sebou. Bylo to vydařené vystoupení a mohou být spokojeni,“ podotkla trenérka Eva Horklová.

HOR_0958

Její svěřenci už ji před jízdou nevnímali, soustředili se na svůj výkon. Především na to, aby neudělali nějakou fatální chybu, jako například před několika týdny v tréninku. „Je pravda, že jsme spadli při jedné zvedačce. Já dopadla mnohem hůř, protože jsem dopadla na hlavu. Otekla mi půlka čela a tváře, takže jsem vypadala jako Frankenstein. Neměla jsem ale naštěstí otřes mozku, takže příprava pokračovala dál. Snažili jsme se na ten pád zapomenout, protože já Martinovi věřím a nemohu se při zvedačkách bát. Jsou součást programu,“ přiblížila přípravu na vrchol sezony Anna Dušková.

Se sedmým místem jsou oba reprezentanti velmi spokojeni, protože před soutěží nad svými šancemi příliš nepřemýšleli. První seniorská akce na ně mohla dolehnout mnohem tvrdším způsobem. „Jsme rádi, že jsme to takhle zvládli. A po dobrém krátkém programu jsme navíc dobré umístění udrželi. Jeli jsme především pro dobrý pocit, abychom měli z vystoupení radost. Tohle se nám vyplatilo,“ řekl Martin Bidař.

V březnu čeká české reprezentanty další velká zkouška. Pojednou na seniorské mistrovství světa. „Já si rozhodně nepřipadám, že bych byla předčasně dospělá. Naopak, když jsem tady chodila po hale, stále jsem si připadala jako dítě. A co se týče mistrovství světa, to bude zase něco jiného. Větší konkurence, možná i více diváků. Jestli chceme pomýšlet na to, abychom se kvalifikovali na zimní olympijské hry v příštím roce, musíme tohle vše zvládnout,“ dodala Anna Dušková.

Foto: Pavel Lebeda (sport-pics.cz) a Adolf Horsinka