Javier FERNANDEZ (ESP)
Men Free Skating
ISU European Figure Skating Championships 2016, Bratislava, Slovakia

Fernández: Nikdy nesmíte přestat věřit sami v sebe

Mezi léty 1956 a 2010 žádný španělský muž nebruslil na olympiádě. V zemi bylo jen 300 registrovaných krasobruslařů a pouhých 10 umělých kluzišť s požadovanými rozměry.

Jenže potom přišel on.

„Než jsem se prosadil, spousta lidí ani nevěděla, že ve Španělsku nějací krasobruslaři vůbec existují,“ říkal Javier Fernández, syn armádního zaměstnance a poštovní úřednice.

Hrál fotbal i tenis, ale v šesti letech jej starší sestra Laura přivedla ke sportu, jemuž se sama věnovala. Na maličkém kluzišti v San Martín tehdy začínal.

Už ve dvanácti skákal trojité skoky. Jenže když se učil trojitého axela, neměl ho ve Španělsku od koho okoukávat. Při debutu na mistrovství světa skončil pětatřicátý.

V roce 2009 se zjevil ruský kouč Nikolaj Morozov a nabídl mu, že ho povede ve svém centru v americkém Hackensacku. Odešel pak za oceán, aniž by uměl anglicky a aniž by měl v zádech finanční podporu španělské federace.

Trefou do černého byl však až přechod do Kanady k bývalému mistru světa Brianu Orserovi. „Copak může být dobrý krasobruslař ze země toreaadorů?“ ptali se tehdy torontští reportéři.

JSP_7357 fernandez javier esp

Může. A jaký! Ve skupině s dalším megatalentem Juzurem Hanjuem každým rokem rostl.

Na kreace Charlie Chaplina se v Záhřebu 2013 stal poprvé mistrem Evropy. Od té doby evropský trůn neopustil. V Šanghaji 2015 poprvé dobyl i ten světový. Načež jej loni v Bostonu ve volné jízdě obhájil způsobem, beroucím dech.

„Superjavi,“ nazýval jej poté v titulku španělský deník As, zatímco list Marca psal: „Druhým zlatem se zařadil mezi legendy.“

Blahopřáli mu politici, tenista Rafael Nadal i operní ikona Antonio Banderas. Pilot formule 1 Fernando Alonso na sociálních sítích Fernándezovi vzkázal: „Jel jsi jako stroj.“

Přitom po krátkém programu ještě Fernández prohrával s Hanjuem o 12 bodů, navíc bojoval s bolestí paty.

Dokonalá volná jízda, kterou poté na hudbu Franka Sinatry předvedl, se však vymykala všem kritériím. Tady už nešlo jen o sport, ale o umělecké divadelní dílo. „Nejlepší jízda, jakou jsem kdy na mistrovství světa viděl,“ prohlásil Brian Orser. „Zážitek, který si budu pamatovat do konce života,“ tvrdil český mistr Michal Březina.

Pětadvacetiletý Javier Fernández se jen usmíval. „Nikdy nesmíte přestat věřit sami v sebe,“ připomínal.