Mistrovství Evropy v krasobrusleni 2017

Fernandez přivedl ostravské publikum do varu

Nejlepší světový krasobruslař současnosti Španěl Javier Fernandez i v Ostravě potvrdil svoji suverenitu. Rozdílem osmadvaceti bodů vyhrál evropský šampionát před Rusem Maximem Kovtunem a jeho bronzovým Michailem Kolyadou rovněž z Ruska.

Už po krátkém programu bylo zřejmé, že si zlato nenechá pětadvacetiletý rodák z Madridu ujít. Za pátým titulem evropského šampiona šel od úvodních tónů svého prvního vystoupení. Ve volné jízdě se sice nevyvaroval chyb, ale zvládl dva ze tří čtverných skoků a radostně mával vyprodaným tribunám. „Tohle rozhodně nebyla moje nejlepší jízda v sezoně,“ přiznal. „Ale víte, já jsem jen krasobruslař, nejsem stroj. Nejsem ani showmen, spíš se považuji za baviče. A jsem rád, že se to fanouškům líbí. Fanoušci v Ostravě byli skvělí. Síla potlesku byla taková, jako kdyby v hledišti seděla spousta Španělů. Moc jim za podporu děkuji.“

muzi_bedna_6951

Nejlepší tři muži ME 2017

Maxim Kovtun věděl, že na zlato nedosáhne, ale přesto zajel vynikající jízdu v osobním rekordu. A byl velmi spokojen. „Tvrdě jsem pracoval a dnes jsem předvedl to, co jsem plánoval. Užil jsem si oba programy, což se mi stalo poprvé v kariéře. Vím, že bodový rozdíl mezi mnou a Fernandezem byl obrovský, ale já nemám třetí čtverný skok, což je rázem deset bodů. Javier je zkrátka obrovský pojem ve světovém krasobruslení,“ řekl ke svému vystoupení.

Nejšťastnější po volné jízdě měl být další ruský reprezentant Michail Kolyada. Zajel výrazně lépe, než po krátkém programu třetí Alexej Byčenko, posunul se na stupně vítězů a vybojoval bronz. Jenže ke spokojenosti měl daleko. Spadl totiž při čtverném Lutzu. „Upřímně, nevím, co se stalo. Rozcvička proběhla v pohodě, rozjížďka taky. Zkrátka jsem se cítil dobře, jenže tento skok je pro mne stále ještě nový. Je těžké mít ho v programu.“ Michail Kolyada zkrátka neměl ani ze zisku bronzové medaile radost. „Byl bych raději čtvrtý, ale s dobrým pocitem z jízdy,“ dodal.

Volné jízdy jeli také dva čeští reprezentanti. Šance na dobré umístění Michala Březiny skončily hned u druhého skoku. Trojitého axela pokazil a o pár vteřin později při kombinaci upadl. „Neměl jsem svůj den. Za tři týdny tvrdé přípravy byla tohle nejhorší jízda, co jsem zajel. Je to špatné,“ hodnotil smutným hlasem svoje vystoupení. „Přitom ještě v rozjížďce jsem se cítil skvěle, tam jsem toho axela zvládl bez zaváhání. Vůbec netuším, co se stalo. Začal jsem dobře, že jsem si sáhl na led při čtverném skoku, to není problém a ani velká bodová srážka. Problém nastal až u axela. Pak už se to vezlo. Vlastně ani nevím, co v tuto chvíli na můj výkon říct,“ dodal. Z osmého místa po krátkém programu se propadl na dvanáctou příčku a byl hodně zklamaný.

Výrazně méně zkušený Jiří Bělohradský zvládl na své možnosti volnou jízdu mnohem lépe. Udržel svoji dvacátou příčku po krátkém programu, a přestože také nedobrovolně ochutnal led OSTRAVAR ARÉNY, měl ze svého vystoupení dobrý pocit. „Je to super,“ začal své krátké hodnocení. „Pád v závěru jízdy při přechodu mezi dvěma prvky mě samozřejmě mrzí. Byl jsem už unavený, švihl jsem nohou trochu víc nahoru a už jsem ležel na ledě. Ale jinak jsem spokojený. Mám před sebou ještě spoustu práce, potřebuji zvládnout trojitého axela a pak začít trénovat čtverný skok,“ přiblížil své plány pro nejbližší týdny.

Kompletní výsledky volných jízd sportovních dvojic ZDE

Foto: Pavel Lebeda (sport-pics.cz) a Adolf Horsinka