Mistrovství Evropy v krasobrusleni 2017

Fernandez ujel v krátkém programu zbytku Evropy

Málo vídaný náskok téměř deseti bodů si v krátkém programu vytvořil před svými soupeři čtyřnásobný mistr Evropy Španěl Javier Fernandez. Jeho sen vybojovat pátý titul dostal více než reálné rozměry a pokud nevyrobí ve volné jízdě nějakou fatální chybu, nikdo mu zlato nevezme.

Druhý Rus Maxim Kovtun zajel rovněž skvěle, ovšem na fenomenálního Španěla zkrátka neměl. „Udělal jsem vše přesně tak, jako jsem plánoval. Vyplatily se změny, které jsme provedli i to, že jsem se hodně soustředil na mentální přípravu. Mám radost z toho, že jsem zvládl všechny prvky nejvyšší obtížnosti, což jsem mi nikdy předtím nestalo. Čeká mě velmi důležitý den a já doufám, že se mi podaří udržet medailovou pozici,“ řekl průběžně druhý Maxim Kovtun.

Suverénní lídr byl pochopitelně také spokojen. „Zajel jsem první čistý krátký program v této sezoně. Polovinu práce mám hotovou. Teď se musím soustředit na volnou jízdu, která je delší a se spoustou prvků. Viděl jsem Maximovu jízdu a také jeho bodový rekord. Je zřejmé, že program zajel čistě a je ve formě. Takže zítra může být vše jinak, už jsem viděl závody, kdy ani desetibodový náskok ve volné jízdě nestačil.“

Mistrovství Evropy v krasobrusleni 2017

Michal Březina

Zatímco pozice této dvojice je téměř neotřesitelná, boj o bronzovou medaili by měl nabídnout zajímavou podívanou. Od třetího k pátému místu jsou to tři body, ještě osmý Michal Březina může s osmibodovou ztrátou na boj o medaili reálně pomýšlet. „Šest bodů, to je trojitý lutz, osm bodů, jedna další malá chyba. Udělám vše proto, abych se ve volné jízdě posunul směrem dopředu. Bude to jiný den, jiná jízda. Nechci přemýšlet nad tím, že jsem krátký program pokazil,“ řekl po osmé nejlepší jízdě český reprezentant.

Přiznal, že krátký program mu nevyšel podle jeho představ, protože pokazil trojitý axel. „Začátek jízdy byl v pořádku. Dva první trojité skoky byly perfektní, pak jsem to chtěl rozbalit a najel na axela rychleji. Udělal jsem chybu, co se dá dělat.“ Zbraně však složit nechce, vloni byl po krátkém programu třetí a nakonec skončil v poli poražených. Tentokrát věří v opak. „Pojedu to, co mám vyzkoušené, nebudu nic riskovat. Takže jeden čtverný skok tam bude,“ dodal.

Mnohem méně zkušený reprezentační kolega Jiří Bělohradský měl v krátkém programu trochu jiné ambice. Jeho cílem bylo postoupit mezi čtyřiadvacet nejlepších. To se mu povedlo. Zajel čistou jízdu bez chyb a obsadil 20. příčku. „Jsem moc spokojený. Postoupil jsem a zajel více bodů, než před rokem v Bratislavě. Moc se mi líbila atmosféra, byla to po posledních dnech velká úleva,“ řekl spokojeným hlasem. Slovem úleva myslel především nečekaný problém, který musel řešit pár dnů před závodem. „Tři dny před soutěží jsme zjistil, že mám zlomený nůž na brusli. Museli jsme bleskově sehnat nový, nechat ho namontovat a trochu jsem vypadl z pohody. Ale zvládl jsem to, i díky skvělým fanouškům,“ usmíval se osmnáctiletý krasobruslař.

Kompletní výsledky krátkého programu mužů ZDE

Foto Pavel Lebeda (sport-pics.cz) a Adolf Horsinka