stupne_zeny_4545

Jevgenija Medveděvová obhájila evropské zlato

Série vítězství ruské krasobruslařky na významných světových a evropských podnicích pokračuje. Sedmnáctiletá Jevgenija Medveděvová obhájila evropské prvenství a potvrdila, že je současnou jedničkou světového krasobruslení. Její výsledné skóre z ostravského šampionátu je navíc novým světovým maximem.

Volnou jízdu zajela precizně a s velkou jistotou. „Nezajela jsem si své maximum v krátkém programu, takže jsem to chtěla zkusit ve volné jízdě. Vše mi vyšlo fantasticky a já cítím, jak miluji tyhle závody. Je to ohromná motivace do další práce. Mým cílem je totiž kombinace čtyř trojitých skoků,“ řekla ke svému zlatému závodu ruská reprezentantka. O tom, že to myslí vážně, nikdo nepochybuje. Drobná krasobruslařka umí tvrdě trénovat. „Nebudu si dávat po šampionátu žádnou pauzu. Po příletu si dám jeden den volna a pak se vrátím do školy a do tréninku.“

Jevgenia Medvedeva_4228

Jevgenija Medveděvová

Zatímco o zlaté medaili bylo po skončení jízdy ruské šampionky rozhodnuto, o stříbro se bojovalo až do samotného závěru. Vynikající výkon předvedla Italka Carolina Kostnerová, která si návrat do velkých závodů určitě užila. Zajela druhou nejlepší volnou jízdu a nechybělo mnoho, aby se mohla radovat ze stříbrné příčky. Souboj o ni prohrála nakonec o necelý bod. Další Ruska Anna Pogorilá sice nezajela bez chyby, ale na udržení druhého místa to stačilo. „Jsem opravdu velmi šťastná. Vím, že jsem první lutz neskočila čistě, ale ve druhé polovině jízdy jsem to všechno dohnala,“ oddechla si Pogorilá po závodě.

Zkušená Italka nebyla ze zisku bronzové medaile vůbec zklamaná. Naopak, usmívala se, že mohla být součástí dramatického boje o medaile. „Neudělala jsem žádnou velkou chybu, ale znáte to, vždycky se dá zajet lépe,“ řekla a sportovně vysekla poklonu nové mistryni světa Jevgenii Medveděvové. „Je to vynikající krasobruslařka. Obdivuji její pracovní nasazení a schopnost udržet soustředění.“

Česká reprezentantka Michaela Lucie Hanzlíková si oproti krátkému programu pohoršila a obsadila konečné 20. místo. „Udělala jsem ve volní jízdě dvě velké chyby, ale i tak dobrá nálada převládá. Byl to úžasný zážitek,“ usmívala se po své první velké seniorské akci. Přiznala, že si šampionát ohromně užívala a jejím cílem nebyla honba za body. „Byla to obrovská zkušenost, alespoň vím, že mám toho hodně co zlepšovat. Ukázala to i volná jízda. Potřebuji zapracovat na choreografii, posílit vršek, zrychlit piruety a další věci. Čeká mě zkrátka spousta práce. Doufám, že pojedu na světový šampionát a budu moci srovnávat. Tady to bylo hodně o adrenalinu. Pořád jsem koukala kolem sebe, ale připadala jsem si jako malá holka. Zkušenější soupeřky mají i v tomto směru zkrátka náskok,“ dodala.

Kompletní výsledky soutěže žen ZDE

Foto: Pavel Lebeda (sport-pics.cz) a Adolf Horsinka