Evgenie MEDVEDEVA (RUS)
Laides Short Program
ISU European Figure Skating Championships 2016, Bratislava, Slovakia

Medveděvová: Žezlo pustit nemíním

Matka, bývalá krasobruslařka, ji přivedla ke svému milovanému sportu už coby tříletou. Později, v roce 2008, přijali Jevgeniji Medveděvovou v Moskvě také do Sportovní školy olympijských záloh k Eteri Tutberidzeové, mladé dračici mezi ruskými trenéry. Malé děvčátko ji na tréninku neustále žádalo, že chce skákat čím dál obtížnější skoky.
Na ledu zároveň Jevgenija zocelovala vlastní psychiku. „Sport je o překonávání bolesti a tlaku. Slabí lidé nepatří do sportu,“ tvrdí.
Ve dvanácti vyhrála hned svoji první juniorskou Grand Prix a vzápětí druhou. V roce 2014 se stala také juniorskou mistryní světa a v patnácti letech vykročila mezi dospělé.
„Na dospělé úrovni závodím radši,“ svěřovala se reportérům. „Díky tomu totiž cestuji mnohem víc do vzdálených zemí, jako je Čína, Japonsko nebo Amerika.“
Vždy udivovala nesmírnou pílí. „Ráno vstanu a pracuji tvrdě až do večera. Nelituji,“ ujišťovala. „Užívám si to. Kdybych si to neužívala, ležela bych doma na gauči, byla bych tlustá a ze školy nosila jen špatné známky.“
Na tréninku dokázala předvádět programy třeba i s pěti těžkými trojkombinacemi. „A pak dojede a vypadá, jako by si sedla na kafíčko,“ udiveně pozoroval český trenér Rudolf Březina.

Evgenia MEDVEDEVA (RUS) Ladies Free Skating ISU European Figure Skating Championships 2016, Bratislava, Slovakia

Po triumfu ve finále Grand Prix ovládla loni v Bratislavě poprvé mistrovství Evropy a protáhla tím kontinentální nadvládu ruských teenagerek.
V roce 2014 byla zlatá Jelena Lipnická.
O rok později Jelena Tuktamyševová.
A nyní tedy Jevgenija Medveděvová.
Aby proměnila už tak skvostnou sezonu v pohádkovou, zbývalo jí získat ještě jeden titul: ten světový.
V bostonské hale usedlo v březnu na tribuny 20 tisíc diváků. „Ještě nikdy jsem nejela před tolika lidmi, kteří navíc sedí tak blízko u  ledu,“ vyprávěla malá Ruska. Ale nebála se.
Předvedla bezchybné vystoupení, s kaskádou trojitých skoků, kterou rozhodčí ocenili 150,10 body. Překonala světový rekord ve volné jízdě! Nevěřícně si dala ruku před doširoka otevřenou pusu.
Porazila domácí Ashley Wagnerovou a ověnčila se světovým zlatem. Smála se a samou radostí tancovala. „Pořád mi připadá, že je to jen sen. Že mě někdo vzbudí a řekne mi, ať jdu do školy,“ svěřovala se.
Nebyl to sen. V šestnácti letech vládla krasobruslařkám. A když v úvodu současné sezony dominovala na Kanadské brusli, dala všem najevo: Nemíním žezlo pustit.