Gala Exhibition
ISU European Figure Skating Championships 2016, Bratislava, Slovakia

Papadakisová, Cizeron: Kariéra na prvním místě

Jednadvacetiletá Gabriella a o rok starší Guillaume spolu jezdí už od doby, kdy jí bylo devět a jemu deset. Jako taneční pár je dala dohromady Catherine Papadakisová, matka Gabrielly, která je pak i trénovala.
„Vyrůstali jsme spolu, známe dobře reakce toho druhého. Dokážeme tedy spolu pracovat velmi dobře a využít každou minutu na ledě,“ hodnotil pozitiva dlouhé spolupráce Guillaume před dvěma lety v rozhovoru pro Absolute Skating.
V červnu roku 2012 se rozhodli přestěhovat do Lyonu, dlouholetého centra francouzských tanců na ledě, za trenéry Muriel Zazouiovou a Romainem Haguenauerem. V místě, kde před nimi byli i Marina Anissinová a Gwendal Peizerat či Isabelle Delobelová s Olivierem Schoenfelderem, který už tou dobou také pomáhal s tréninkem.
V sezoně 2013 vybojovali stříbro na mistrovství světa juniorů, přičemž Papadakisová musela projevit velkou bojovnost. K volné jízdě už nastoupila s poraněným kotníkem, který si vymkla na rozcvičce před ranním tréninkem. Program tehdy museli přerušit kvůli ošetření.

JSP_5784 papadakis cizeron fra

K zásadní změně v jejich kariéře došlo v roce 2014. Romain Haguenaurer odešel do Montrealu do tréninkové skupiny bývalých tanečníků Marie-France Dubreuilové a Patrice Lauzona a oni odjeli s ním.
„Prostě jsme se rozhodli Romaina následovat. Pokud jsme se chtěli zaměřit na naše kariéry, bylo to správné rozhodnutí,“ řekla Papadakisová. „Zároveň to ale znamenalo, že jsme naše kariéry posunuli na první místo, museli jsme třeba přerušit školy, které jsme ve Francii studovali,“ dodával Cizeron.
Úspěch se dostavil okamžitě, vyhráli oba závody podzimní Grand Prix. Na mistrovství Evropy 2015 potvrdili, že se nejednalo o náhodné výkony a získali svůj první titul. O dva měsíce později ovládli i mistrovství světa. Jako první Francouzi od roku 2008. A také jako nejmladší pár v historii za posledních 49 let.
Přípravy na loňskou sezonu zkomplikovalo zranění mozku, které si Papadakisová způsobila v létě. „V mém mozku bylo poškozeno hodně funkcí. Občas je to v pohodě, občas ztrácím rovnováhu a mám výpadky paměti či koncentrace,“ řekla po zranění agentuře AFP.
Chtěli stihnout závody Grand Prix, ale zdravotní stav se zlepšoval pomalu. Přijeli až na mistrovství Evropy – a obhájili titul! Stejně tak v březnu i ten mistrů světa. Podaří se jim letos totéž i do třetice?