Mistrovství Evropy v krasobrusleni 2017

První titul vybojovala sportovní dvojice Tarasová, Morozov

Vyprodaná OSTRAVAR ARÉRA viděla první velké finále evropského šampionátu. Sportovní dvojice předvedly vynikající výkony a v dramatickém závěru udržel ruský pár Jevgenia Tarasová, Vladimír Morozov první příčku po krátkém programu. Na druhé místo se nejlepší volnou jízdou večera posunuli Němci Aliona Savčenková, Bruno Massot, třetí skončili Francouzi Vanessa Jamesová, Morgan Cipres.

Pětinásobná mistryně světa Aliona Savčenková se svým partnerem se snažili dohnat manko z krátkého programu, ale nakonec zaostali za titulem o více než pět bodů. „Jeli jsme dnes na sto procent. Zajeli jsme čistou jízdu a já osobně jsem šťastná, že se mi podařilo vrátit zpět po mém zranění. Bohužel, jsme ale nemohli předvést vše, co umíme,“ konstatovala Savčenková.

Pokud z jejího výrazu po volné jízdě byla znát spokojenost, pak Vladimír Morozov byl doslova šťastný. „Cítím se úplně prázdný, jako vymačkaný citron. Dali jsme do toho vše. Jsme velmi spokojeni, že se nám podařilo v obou programech zajet velmi dobře, když pominu drobné chyby v závěru volné jízdy.“ Jevgenie Tarasová jeho slova doplnila velmi stručně. „Zlatá medaile pro nás hodně znamená, hodně jsme se na ni nadřeli. Je to pochopitelně taky obrovská motivace do dalších závodů.“

HOR_1472

Jevgenia Tarasová, Vladimír Morozov

Dramatické finále soutěže vyvrcholilo volnou jízdou Vanessy Jamesové a Morgana Ciprese. Francouzi se snažili, zastali za Tarasovou s Morozovem o necelý bod, ale to pochopitelně nestačilo na víc, než třetí místo. „Nikdy jsme nebyli tak šťastni jako dnes. I včera to bylo skvělé, ale to jsme ještě museli udržet koncentraci do volné jízdy. Jsme na sebe velmi hrdí,“ přiznala Vanesa Jamesová. Její partner Morgan Ciprec souhlasil. „Je to fantastické. Tahle bronzová medaile je odrazový můstkem do další práce. Vždyť je to po čtrnácti letech první medaile pro francouzskou sportovní dvojici.“

Podle očekávání největší aplaus nesklidily páry, které bojovaly o medaile, ale loňští juniorští mistři světa čeští reprezentanti Anna Dušková s Martinem Bidařem. Po krátkém programu byli sedmí a skvělou volnou jízdou tuto pozici udrželi. „Nemám slova, jsme šťastni, že jsme zajeli čistý program. To se nám tuto sezonu ve volné ještě nepovedlo. Napětí z nás spadlo asi až v závěrečné póze. Snažili jsme se soustředit celou dobu, jakákoliv nepozornost se může i při banálním prvku vymstít,“ jásala radostí spokojená Anna Dušková. Společně s Martinem Bidařem si zajeli bodové osobní maximum a moc děkovali skvělým divákům. „Byli určitě ještě lepší, než při krátkém programu. Moc jim děkujeme za podporu. My jsme moc nepřemýšleli o tom, kolikátí skončíme. Šlo nám především o dobrý pocit z jízdy, jeli jsme pro radost,“ dodal český reprezentant.

Kompletní výsledky volných jízd sportovních dvojic ZDE

Foto: Pavel Lebeda (sport-pics.cz) a Adolf Horsinka