170122_HOR_kraso_prohlidka-15

Tomáš Verner provedl novináře připravenou halou

Usmál se do kamery a pak společně s novináři zahájil prohlídku OSTRAVAR ARÉNY. Ambasador ME v krasobruslení Tomáš Verner nešetřil slovy chvály směrem s připravenému areálu a občas přihodil osobní zkušenost.

Třeba hned u vchodu. „Sportovci vchází těmito dveřmi a musí mít na krku akreditaci. Pokud ji zapomenou na hotelu, mají smůlu. Musí se pro ni vrátit. Výjimky neexistují. V Ostravě naštěstí bydlí hned vedle, ale pamatuji šampionáty, kdy cesta na hotel trvá přes hodinu, a to je pak opravdu problém,“ řekl mistr Evropy z roku 2008.

Zástupci médií měli možnost nahlédnout do mužské šatny, viděli, kde je možné upravit kostým či nabrousit brusle. „V šatně žádný z bruslařů moc času netráví. Vlastně se jen opravdu převlékne, nazuje brusle a několik posledních minut do své jízdy tráví podle vlastních zvyklostí. Někdo se prochází po chodbách a soustředí se na výkon. Jiný už jde do haly a nasává atmosféru, zvyká si na světlo nebo dokonce sleduje své soupeře. I já jsem většinu času před vystoupením trávil v hale. Snažil jsem se budit i na rozhodčí dojem, že jsem skvěle připraven, že si věřím.“

U dveří na led se Tomáš Verner zastavil a mnohem s vážnějším výrazem ve tváři pronesl: „Jakmile se za vámi zavřou tyhl170122_HOR_kraso_prohlidka-9e dveře, zůstanete jen vy, led, rozhodčí a diváci. Už vám nepomůže trenér, už se nemáte na co zeptat ani se třeba napít. To je chvíle, kdy se začíná rozhodovat o tom, zda opustíte led spokojeni nebo ne.“ Cesta krasobruslaře z ledu pokaždé míří na malé pódium, oficiálně zvané „kiss and cry“. Tam si vyslechne své známky a míří do mixzóny mezi novináře. „Příprava haly na šampionát je již prakticky hotová a řešíme jen závěrečné drobné detaily. Výzdoba, několik posledních konstrukcí, nic složitého už nás zkrátka nečeká. Všichni, kdo se podíleli na přípravě tohoto krásného sportoviště, odvedli skvělou práci,“ odpověděl na dotazy novinářů také prezident organizačního výboru šampionátu Stanislav Žídek.

Z OSTRAVAR ARÉNY se novináři přesunuli do atletické haly, ve které vyrostlo tiskové středisko a kde je také rozcvičovací plocha pro sportovce. V ní opět Tomáš Verner ocenil úžasný komfort, který sportovcům nabízí komplex v Ostravě. „Nepamatuji si, že by někde takhle vedle sebe byla hlavní hala, tréninková hala a ještě hala pro rozcvičení. Přitom právě tohle místo je velmi důležité. Je to jedna z mála ploch, kde se může sportovec v klidu připravit na svůj výkon. Kde není chladno, nehraje hudba, neslyší potlesk diváků a je zkrátka pouze sám se sebou. Tohle se organizátorům opravdu moc povedlo,“ ukončil půlhodinovou prohlídku.

Už v pondělí celý areál ožije, protože od ranních hodin jsou naplánovány tréninky. Akreditovaní novináři se na vlastní oči přesvědčili, že o nejlepší evropské krasobruslaře bude dobře postaráno a diváci se budou mít na co těšit.

170122_HOR_kraso_prohlidka-20